Neden Özel Ders Alınmalıdır?

Ana Sayfa » Blog » Neden Özel Ders Alınmalıdır?

DERS ALMAK İSTİYORUM

DERS VERMEK İSTİYORUM

OYUN ABLASI ARA

EĞİTMEN ARAYANLAR

Neden Özel Ders Alınmalıdır?

 

2012-2013 yılında ülkemizde eğitim sisteminin değişime uğraması sayesinde artık kesintisiz eğitim 12 yıla çıkmıştır. Ancak gerek yapılan değişiklikler gerekse de okullarımızda verilen eğitimler istenilen düzeye çıkamamıştır. Ayrıca öğrencilerin düşünme hızı, algı seviyeleri gibi bireysel farklılıklar örün eğitim de göz önünde bulundurulmadığı için eğitim kalitesi istenen seviyeye ulaşamamıştır. Tüm bu eğitim süreci, 12 yıllık uzun bir eğitim maratonunu tamamlamış ancak problem çözme ve muhakeme yeteneğinden uzak bireylerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. İşte özel dersin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Verilen eğitimin etkili olabilmesi için çok esnek bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Çünkü her birey farklı bir düşünce yapısına ve algılama yapısına sahiptir. Bu yüzden tek tip insan modeliyle eğitim olamayacağı gibi öğretme sistemi de bu şekilde dizayn edilemez.

Peki, neden özel ders alınmalıdır, birazda bunun üzerinde durmak gerekmektedir. Yazımızın devam eden  kısmında size madde madde özel dersin alınma gerekçelerini sıralayacağız.

  • Özel ders, tamamen öğrenci odaklıdır ve onun ihtiyacına yönelik belirlenen bir faaliyettir. Hem öğretmen hem de öğrenci istenilen bilgiye odaklanmaktadır. Öğrenci sınıf ortamında oluşabilecek ilgi dağıtıcı her türlü öğeden arındırılmış olur ve öğrenme süresini kısaltır
  •  Öğrenci özel ders sayesinde daha fazla tekrarlar yaptırabilir ve yanı başında bulunan sadece kendisiyle ilgilenen öğretmenine sorular sorabilir. Sınıf ortamı olmadığından ve eleştirme korkusu taşımadığı için öğrenci de pozitif bir psikoloji oluşacak ve daha rahat öğrenmesine katkı sağlayacaktır.
  • Özel ders, öğrencinin hangi konuda eksik olduğunu ve hangi soru tiplerinde sorun yaşadığını saptamayı amaçladığı için daha sorun odaklıdır ve bilgi kirliliğinden ve zaman israfından arındırılmıştır. Tabi sadece saptanan konuya odaklı olunmamalı, konuların birbiriyle ilintili olduğu göz önünde bulundurularak ilerde sıkıntı yaşanacak konular da erkenden belirlenebilmektedir.
  • Aynı zamanda sınavlardan hemen önce alınan özel dersler sadece bilgi yüklemesi yapma amacı gütmektedir. Bu sebeple özel dersler bir sistematiğe dayalı olmalı ve konu konu hatta gerektiği yerde soru soru ilerlenmelidir.
  • Ayrıca özel ders, öğretmenle öğrenci arasında bir arkadaşlık bağının kurulmasını sağlamaktadır. Bu sayede oluşan samimiyetle, öğrenci konuyu daha dikkatli dinler ve anlamadığı noktaları daha rahat ve özgüvenli bir şekilde sorar.

İşte yukarıda belirtilen ve istenildiğinde daha da uzatılabilecek nedenlerden ötürü ülkemiz öğrencileri için özel ders olmazsa olmaz bir hal almıştır. Tabii illa ki özel derse başvurulacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Kaldı ki ülkemizde birçok öğrenci dersaneye dahi gitmeden ulusal anlamda yapılan sınavlar da derece yapmaktadırlar.

BLOG KATEGORİLERİ

FACEBOOK'TA BİZ

Şehir Seçimi Yapınız

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesaj Gönder

Üzgünüz. Tüm operatörler çevirimdışı

Adını
* E-posta
* Sorununuz
Başlayın

Yardıma mı ihtiyacınız var ?

Adınız
* E-posta
* Sorununuz Nedir ?
Pupteu Canlı
Geri Gönüş

Yardım konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Yardım Hizmetinin Değerlendirin