Özel Ders Kimden Alınmalıdır?

Ana Sayfa » Blog » Özel Ders Kimden Alınmalıdır?

DERS ALMAK İSTİYORUM

DERS VERMEK İSTİYORUM

OYUN ABLASI ARA

EĞİTMEN ARAYANLAR

Özel Ders Kimden Alınmalıdır?

Günümüzde öğrenciler sınav dönemine girdiklerinde ilk sarıldıkları çözüm yöntemi özel ders olmaktadır. Özel ders artık öğrenciler için gerekli hale gelmiş, birçok veli için olmazsa olmaz bir şekle bürünmüştür. Ancak özel ders genellikle, dersleri istenen seviyede olmayan ve soru çözme konusunda yetersiz kalan öğrencilerin başvurması gereken bir öğretim sürecidir. Derslere olan ilgisizlik, konuların anlaşılmamasından kaynaklı motivasyon kaybı ve kalabalık sınıf ortamlarından dolayı birçok öğrenci derslerinden hızla uzaklaşırlar. Bu durum ister eğitim sisteminden kaynaklansın isterse de öğrencinin öğrenme isteğinden kaynaklansın, zamanın hızla geçmesiyle birlikte sınav stresi de kaçınılmaz bir gerçek haline gelmektedir. Sınavın stresini azaltmak ve eksik konuların hızla kapatılması için binlerce veli özel derse başvurmaktadır.

Bu kadar büyük öneme sahip ve maliyetli olan özel dersin en doğru ve etkili şekilde alınması çok önemlidir. Peki, bir öğrenci için artık olmazsa olmaz hale gelen özel ders kimden alınmalıdır? Yazımızın kalan kısmında bu sorunun cevabını vereceğiz.

  • Özel ders alınacak kişi kesinlikle eğitimci kimliğine sahip olmalıdır. Aynı zamanda öğretmenin, hem öğrencinin hem de velinin istendiğinde görebileceği bir özgeçmiş dosyası bulunmalıdır.
  • Özel ders üniversite öğrencilerinden ve bu işi ek iş gibi yapan ve gören öğretmenlerden alınmamalıdır. Çünkü üniversite öğrencilerinin pedagojik formasyonu bulunmamaktadır ve öğrencilerin psikolojik yapılarını anlayabilecek yeteneğe sahip değillerdir. Ayrıca üniversite öğrencileri öğretim tekniklerini bilmedikleri için kalıcı bir eğitim veremezler.
  • Özel dersi ek iş olarak yapan öğretmenler, öğrenciye gerekli ihtimamı gösteremezler ve istenilen başarıyı sağlatamazlar. Özel ders verecek öğretmenin, eğitim taktik ve tekniklerini, eğitim trendlerini bilmeli ve güncel konuların tüm sorularına hâkim olmalıdır.
  • Ayrıca özel ders, teknolojiyle eğitimi birleştirebilen ve öğrencinin algılarını sürekli açık tutan eğitimcilerden alınmalıdır. Aynı zamanda öğretmen konuları öğrenciye sevdirebilmeli ve dikkat dağınıklığı konusunda öğrenciye yardımcı olmalıdır.
  • Ders veren öğretmen konu anlatıp soru çözmenin yanında öğrenciye yaşam koçluğu yapmalı gerektiğinde onunla sıkı bir dost olmalıdır. Öğrencinin psikolojisini anlayacak, aktif dinleme süresini ve odaklanma şeklini kolaylıkla görebilecek öğretmenler seçilmelidir.

Yapılan uluslararası araştırmalara dünyada devamsızlık yapan öğrenci profili ülkemize aittir. Bu durum öğrencilerin okulu çok sevmediğini göstermektedir. Bu sebeple öğrencilerimiz için okulu ve eğitimi sevdirecek eğitimcilere ihtiyacımız bulunmaktadır.

BLOG KATEGORİLERİ

FACEBOOK'TA BİZ

Şehir Seçimi Yapınız

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesaj Gönder

Üzgünüz. Tüm operatörler çevirimdışı

Adını
* E-posta
* Sorununuz
Başlayın

Yardıma mı ihtiyacınız var ?

Adınız
* E-posta
* Sorununuz Nedir ?
Pupteu Canlı
Geri Gönüş

Yardım konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Yardım Hizmetinin Değerlendirin