Özel Ders Nasıl Alınmalıdır?

Ana Sayfa » Blog » Özel Ders Nasıl Alınmalıdır?

DERS ALMAK İSTİYORUM

DERS VERMEK İSTİYORUM

OYUN ABLASI ARA

EĞİTMEN ARAYANLAR

Özel Ders Nasıl Alınmalıdır?

Artık öğrenciler pek çok ders ve konu ile ilgili özel ders almaktadır. Birçoğumuz artık özel dersin artık bir gereklilik olduğunu kabul etmiş durumdayız. Özel ders, dershane ücretlerine nispeten biraz daha pahalıdır ve birebir eğitim süreci olduğu için daha fazla zaman almaktadır. Öğrenci özel ders alırken, bire bir soru sorma ve anlamadığı konuları tekrar etme fırsatı bulmaktadır.

Özel ders alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında öğretmen seçimi gelmektedir. Bu kadar zaman harcanan ve büyük meblağlar ödenen bir eğitimin nasıl alınması ve özel ders alınırken nelere dikkat edilmesinin gerektiği hakkında biraz bilgi vereceğiz.

  • Özel ders için başvurulan eğitimcinin geçmişi mutlaka araştırılmalıdır. Doktor, mühendis ve üniversite öğrencisi gibi kişilerden özel ders alınmamalıdır. Özel ders mutlaka, dersin öğretmeninden alınmalı ki eğitimci yılların verdiği tecrübeyi aktarabilsin ve öğrenciye fayda sağlayabilsin.
  • Ders mutlaka “öğrenci odaklı” olmalı, konu sorularla ve örneklerle pekiştirilmelidir. Ayrıca dersin kontrolü çoğunlukla öğrencide olmalı ve öğrenci sürekli düşünmeye zorlanmalıdır.
  • Özel dersler çok zaman aldığı için, zamandan tasarruf etmek biraz zordur. Bu durumu telafi edebilmek için, defter tutmak yerine işlenen konular ya da sorular hazır çıktı olursa çok daha faydalı olacaktır.
  • Tüm sınavlara hazırlıkta ödev çok önemli bir yere sahiptir. Ödevin amacı öğrencilerin konuları daha iyi pekiştirmelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır. Bu hususta eğitimci sık sık ödev vermeli, ödevleri de kontrol etmeli ardından öğrencinin takıldığı konu ve soruların üzerinden yeniden geçmelidir. Ayrıca öğretmen ödevleri kontrol ederken öğrencinin durumunu daha iyi görebilmekte ve hangi konularda sıkıntı yaşadığını daha iyi tespit edebilmektedir.
  • Veliler çocuklarına özel ders aldırırken, bu sürece mutlaka katkı sağlamalıdırlar. Belirli periyotlarla öğrenci kontrol edilmeli, eğitimciden bilgi alınmalı gerektiği zaman ödevlerine de yardımcı olunmalıdır. Ayrıca çocuğun sosyal hayatı da unutulmamalı ve ona kafasını dağıtma ve stres altında kalmaması için destek sağlanmalıdır.
  • Özel derse başlamadan önce mutlaka öğretmeninizden kısa bir deneme dersi talep edin. Bu size öğretmeninizi daha iyi tanımanızı ve ders anlatma stratejisini görmenize katkı sağlayacaktır. Özel dersin önemi göz önüne alındığında sadece bir öğretmenden değil, bir kaç öğretmenden deneme dersi alınması ve doğru öğretmenin seçilmesi daha iyi olacaktır.

BLOG KATEGORİLERİ

FACEBOOK'TA BİZ

Şehir Seçimi Yapınız

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesaj Gönder

Üzgünüz. Tüm operatörler çevirimdışı

Adını
* E-posta
* Sorununuz
Başlayın

Yardıma mı ihtiyacınız var ?

Adınız
* E-posta
* Sorununuz Nedir ?
Pupteu Canlı
Geri Gönüş

Yardım konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Yardım Hizmetinin Değerlendirin