Özel Dersin Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Blog » Özel Dersin Faydaları Nelerdir?

DERS ALMAK İSTİYORUM

DERS VERMEK İSTİYORUM

OYUN ABLASI ARA

EĞİTMEN ARAYANLAR

Özel dersin artık öğrenciler için vazgeçilmez bir öğrenim şekli olduğunu ve öğrencilerin eğitim hayatına çok fazla şey kattığını hepimiz kabul etmiş durumdayız. Ancak hala veliler arasında özel derse mesafeli bakan ve bu eğitim modelini tam anlayamamış kişiler bulunmakta. İşte bu yazımızda da özel dersin bir öğrenciye sağladığı faydalardan söz edeceğiz.

Öğrenci ile öğretmen arasında derin bir diyalog vardır: Özel ders, öğrenci ile birebir etkileşim halinde verildiği için, konuyu anlama ve pekiştirme daha iyi olmakta ve soru çözme stratejisi geliştirmede oldukça yarar sağlamaktadır.
1. Daha esnektir: Her öğrencinin öğrenme süresi ve odaklanma şekli farklıdır. Okullarda sunulan eğitim modelinde bu zaman dilimleri herkes için sabit ve aynı olduğundan istenen verim elde edilememektedir. Özel derste ise öğrenci istediği zaman dersi alabilmekte ve sıkıldığı veya dikkat dağınıklığı başladığı noktada dersi sonlandırabilmektedir.
2. Öğrencinin ihtiyacına yöneliktir: Öğrencinin eksik olduğu ve sorun yaşadığı konulara yönelik bir çalışma programı izlenir. Öğretmen, öğrencinin eksik kaldığı veya tam anlamadığı konulara ağırlık verir ve bu konular hakkında pekiştirici sorular çözer.
3. Daha sessiz bir ders ortamı: Her öğrenci biraz odaklanma sorunu yaşar, birçok öğrenci de dersler sırasında dikkat dağınıklığından dolayı anlatılan konuyu kaçırır ve dersi anlamaz. Sınıf ortamının getirdiği kalabalık ortamın yarattığı olumsuzlukların hiçbiri özel derste oluşmaz. Hatta bazı öğrenciler kalabalık sınıf ortamlarında çekingen kaldıkları için soru soramazlar ve dersi bu yüzden anlayamazlar. Ancak özel derste öğretmen ile öğrenci birebirdir ve sürekli diyalog halindedirler.
4. Bakış açısını geliştirir: Özel dersin belki en önemli katkısı, öğrencinin soru çözerken tek bir bakış açısından kurtulmasıdır. Öğretmenler, soru çözümlerinde özel teknikler ve ipuçları öğreterek konulara daha farklı bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini öğretmektedirler.
5. Çabuk verim alınır: Bir dersin etkili ve verimli olabilmesi için, düzen ve istikrar çok önemlidir. Özel ders, amaca yönelik olduğu için yani, öğrencinin eksik olduğu konulara odaklandığından öğrencide gelişim daha hızlı olur. Ancak birkaç saatte geçiştirilen ve düzenli olmayan dersler konular arası kopukluğa sebep olabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere özel dersin faydalarından bahsettik. Son olarak özel derse başvurulmadan önce iyi bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma çok yönlü olarak, eksik kalınan konular, anlama süresi, odaklanma da yaşanan sorunlar, öğretmenin yeterliliği gibi konular olmalıdır.

BLOG KATEGORİLERİ

FACEBOOK'TA BİZ

Şehir Seçimi Yapınız

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesaj Gönder

Üzgünüz. Tüm operatörler çevirimdışı

Adını
* E-posta
* Sorununuz
Başlayın

Yardıma mı ihtiyacınız var ?

Adınız
* E-posta
* Sorununuz Nedir ?
Pupteu Canlı
Geri Gönüş

Yardım konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Yardım Hizmetinin Değerlendirin