Ülkemizde özel ders neden yaygın değildir ?

Ana Sayfa » Blog » Ülkemizde özel ders neden yaygın değildir ?

DERS ALMAK İSTİYORUM

DERS VERMEK İSTİYORUM

OYUN ABLASI ARA

EĞİTMEN ARAYANLAR

Ülkemizde Özel Ders Neden Yaygın Değildir? Özel ders kişilerin eksik gördüğü yanlarını tamamlayabileceği bir eğitim sistemidir. Alanında uzman olan öğretmenler tarafından verilen dersler ile kişi hem gelişimine katkıda bulunur hem de eksik olan yanlarını tamamlar. Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da ailelerin özel derse verdikleri önem çok büyüktür.

Çocuklar derslerinde yeteri kadar başarılı olsalar dahi özel ders ile desteklenmektedirler.

Türkiye’de durum ne yazık ki biraz farklıdır. Aileler özel dersi pek çok sebep dolayısıyla çocuklarına aldırmamaktadır. Bunun altında pek çok sebep yatmaktadır.

Gerçekten belli bir eğitime sahip olmadan sadece kar amacı gütmek için özel ders vermeye çalışan sahte öğretmenler, maddi imkansızlıklar, ebeveynlerin bilinçsizliği bu faktörlerin başında gelmektedir.

Bu sadece öğrenciler için değil, kendine bir şeyler katmak isteyen bireyler için de geçerlidir. Örneğin kişi bir enstrüman ya da dans dersi almak istediğinde ailelerin karşı çıkması sık karşılaşılan bir durumdur.

Ne yazık ki örf ve adetler eğitim ve kişisel gelişim gibi konulara bazı yerlerde gölge düşürmektedir.

Toplum olarak kişinin özgüveninin gelişebilmesi için kişisel gelişimini destekleyici faaliyetlerde de bulunabilmesi gerekmektedir. Dans, bale, yabancı dil, ek ders, enstrüman, tenis, plates, yoga, matematik, basketbol gibi pek çok dalda özel ders verilebilmektedir.

Aileler çocuklarının yeteneklerini keşfettiği noktada bunu geliştirebilmek için set çekmek yerine destek vermelidir.

Avrupa ülkelerinin her alanda gelişimi göz önünde bulundurulacak olursa özel derse vermiş oldukları önem de yadsınamaz.

Bu nedenle hem kişisel gelişim hem de ülke olarak gelişim açısından özel derse olan baķış açısı değiştirilmelidir.

Ebeveynler olarak daha fazla seminere katılmalı, okullarda eğitim veren öğretmenlerin yönlendirmelerine uyulmalı, çocukların yetenekleri göz önüne alınarak isteklerine saygı duyulmalıdır. Aile bireyleri olarak maddi yönden biraz zorluk yaşansa da geleceğimiz olan çocuklar için her şeyin en iyisi yapılmalıdır.

BLOG KATEGORİLERİ

FACEBOOK'TA BİZ

Şehir Seçimi Yapınız

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kilis Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Şanlıurfa Siirt Sinop Sivas Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesaj Gönder

Üzgünüz. Tüm operatörler çevirimdışı

Adını
* E-posta
* Sorununuz
Başlayın

Yardıma mı ihtiyacınız var ?

Adınız
* E-posta
* Sorununuz Nedir ?
Pupteu Canlı
Geri Gönüş

Yardım konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Yardım Hizmetinin Değerlendirin